Download:  Full Conference Program

Conference site with links to sessions (requires log-in)

Pre-conference events

Central Time Zone

Monday, June 7, 2021

Tuesday, June 8, 2021

Room 1Room 1

Room 2

7.30 – 8.00 AM

Doctoral Colloquium

Chairs: J. Ramon Gil-Garcia, Ida Lindgren, and Gabriela Viale Pereira

8.00 – 9.00 AM

Workshop 1: dg.o 2022: Opportunities and Risks in Intelligent Governance and Smart City

Presenters: Dongwook Kim, Wookjoon Sung, Choong-Sik Chung, Seok-Jin Eom, Loni Hagen, Sungsoo Hwang and Soon Ae Chun

Tutorial 1: From A desk to Lecture Hall: A Tutorial on Virtual e-Gov and e-Part Event Delivery

Presenters: Lukasz Porwol and Catherine Dumas

9.00 – 10.00 AM

10.00 – 11.00 AM

DGS Board Meeting

(Board members only)

11.00 – 12.00 AM

12.00 – 1.00 PM

 

Overview of Live Sessions

 

Wednesday, June 09, 2021

Central Time Zone

Room 1Room 2

Room 3

7.00 – 8.00 AM

TRACK 5: Security and AI Ethics for the Next Wave of Data-driven Society

Chairs: Kwon Hun-Yeong, Kim Mi-Ryang, Ko Yoon-Seok

TRACK 8: Collaborative Intelligence: Humans, Crowds, and Machines

Chairs: Helen K. Liu, Benjamin Clark, and Lisa Schmidthuber

8.00 – 9.00 AM

Welcome & local Keynote

Chair: Yu-Che Chen

9.00 – 10.00 AM

Welcome reception – Group picture

10.00 – 10.30 AM

PANEL 1: Publishing Research in Digital Government

Panelists: Efthimios Tambouris, Yu-Che Chen, Soon Ae Chun, Marijn Janssen, Albert Meijer, Nripendra Rana and Anna Visvizi

TRACK 1: AI and Algorithms for Future Governments

Chairs: Sehl Mellouli, Marijn Janssen, Adegboyega Ojo

TRACK 3: Digital Sovereignty in the Era of Smart Cities

Chairs: Bettina Distel, Robert Krimmer, and Hendrik Scholta

10.30 – 11.00 AM

TRACK 6: Beyond Bureaucracy

Chairs: Zach Bastick and Alois Paulin

11.00 – 11.15 AM

Break

11.15 – 12.15

PANEL 2: VR-Dialogue – The AI-powered e-Participation Research Expedition

Panelists: Lukasz Porwol and Catherine Dumas

TRACK 1: AI and Algorithms for Future Governments

Chairs: Sehl Mellouli, Marijn Janssen, Adegboyega Ojo

TRACK 2: Social Media and Government

Chairs: Andrea Kavanaugh, Rodrigo Sandoval-Almazan, and J. Ignacio Criado

 

Thursday, June 10, 2021

Central Time Zone

Room 1Room 2

Room 3

7.00 – 8.00 AM

PANEL 3: Cyber-physical innovations: Cyber-infrastructure for research, cyber-physical architecture for real-time applications, autonomous vehicle (AV) governance and AI artifacts for public value

Panelists: Michael Ahn, Chenyu Huang, Pei-Chi Huang, Xin Zhong, Johannes Himmelreich, Kevin Desouza and Richard Knepper

8.00 – 9.00 AM

International Keynote

Chair: Marijn Janssen

9.00 – 10.00 AM

Poster session

10.00 – 10.30 AM

PANEL 4: Global Intelligent Governance — A Collaborative Platform

Panelists: Sukumar Ganapati, Michael Ahn, Yu-Che Chen, Robert Krimmer, Gabriela Viale Pereira, Cristian Pliscoff, Hsien-Lee Tseng and Jiannan Wu

TRACK 4: Opening Government

Chairs: Fatemeh Ahmadi Zeleti and Grace Walsh

TRACK 12: Automation of Public Services

Chairs: Ida Lindgren, Christian Østergaard Madsen, and Ulf Melin

10.30 – 11.00 AM

TRACK 13: Digital Government and Sustainable Development Goals

Chairs: Rony Medaglia and Gianluca Misuraca

11.00 – 11.15 AM

Break

11.15 – 12.15

PANEL 5: National Strategies and Policies of IA. Models, Priorities and Governance

Panelists: Rodrigo Sandoval-Almazan, J. Ignacio Criado and Edgar Alejandro Ruvalcaba-Gomez

TRACK 4: Opening Government

Chairs: Fatemeh Ahmadi Zeleti and Grace Walsh

TRACK 7: Inclusive and Resilient Smart Cities

Chairs: Leonidas Anthopoulos, Dongwook Kim, and Soon Ae Chun

 

Friday, June 11, 2021

Central Time Zone

Room 1Room 2

Room 3

7.00 – 8.00 AM

TRACK 10: Organizational Factors, Adoption Issues and Digital Government Impacts

Chairs: Jing Zhang, Chris Hinnant, and Lei Zheng

TRACK 11: Cyber-physical Innovations for Public Policy and Service

Chairs: Sukumar Ganapati, Michael Ahn, and Chengyu (Victor) Huang

8.00 – 9.00 AM

Award ceremony & Keynote by the Award Fellows

Chairs:Luis F. Luna-Reyes and Yu-Che Chen

9.00 – 10.00 AM

DGS membership meeting

Chair: Luis F. Luna-Reyes

10.00 – 10.30 AM

Panel 6: Open Government and Open Data in Times of COVID-19

Panelists: Loni Hagen, Rodrigo Sandoval-Almazán, Stephan Okhuijsen, Susana Cabaço, Edgar A. Ruvalcaba-Gómez, Julian Villodre, Wookjoon Sung and David Valle-Cruz

TRACK 9: Digital Transformation in Subnational Governments

Chairs: Beatriz Barreto Brasileiro Lanza, Thiago José Tavares Ávila, and Maria Alexandra Cunha

TRACK 15: Legal Informatics

Chairs: Peter Parycek, Charalabidis Yannis, and Anna-Sophie Novak

10.30 – 11.00 AM

TRACK 14: Blockchain-based applications for e-Government

Chairs: Jolien Ubacht, Svein Ølnes, Lemuria Carter, and Ramzi El-Haddadeh

11.00 – 11.15 AM

Break

11.15 – 12.15

Networking and mentoring session

Chair: Gabriela Viale Pereira